انواع ورق و کاربردشان در صنعت ساختمان

ورق دامپا ورق دامپا

انواع ورق و کاربردشان در صنعت ساختمان

عمده ی محصولات فلزی به‌صورت ورق فولادی برا اهداف خاص  تولید شده که هرکدام از انواع ورق‌ فولادی , برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق‌ فولادی از مواد مختلفی تشکیل شده و هر کدام در بخش مختلفی از صنعت و ساخت ساز ساختمان هاکاربرد دارد. انواع ورق فولادی مشخصات فیزیکی و ساختاری خاصی دارا می باشند  که با توجه به این ساختار از آنها در بخش های مختلف استفاده می شود.

ورق سیاه(ورق گرم)

دارای ۲ نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی  می باشند ، در استانداردهای مختلف تولید  و برای اندازه گیری کیفیت ورق سیاه از شاخصی به نام ST استفاده می شود،  این شاخص در ورق سیاه معمولی بین اعداد St33 تا St 52 می باشد . این نام گذاری بر اساس مقدار کربن موجود در مواد سازنده ورق است، به گونه ای که ورق St 33 دارای کمترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سایر کیفیت ها و ورق ST52 دارای بیشترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری بسیار کمتری است.

کاربرد ورق سیاه

ورق های نورد گرم (ورق سیاه ) معروفترین ورق فولادی اند که با توجه به نوع آن مصارف گوناگونی در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی ،صنایع غذایی و صنایع سنگین فلزی و … دارد. رایجترین نوع ورق سیاه از نظر کیفیت ST 37 است که از نظر سختی و منعطف بودن در حد متوسط قرار دارد بیشترین کاربرد ان برای  مصارف ساختمانی از جمله اسکلت سازی – سوله سازی و موارد مشابه را دارد. از ورق سیاه صنعتی در مصارف و پروژه های صنعتی از قبیل سد سازی، پروژه های پتروشیمی، مخزن سازی و…. استفاده می شود.

برخی ورق های فولادی در گروه گرم(سیاه) نیز دسته بندی می شوند. که قابل کشش هستند و از آنها برای ساخت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین ستفاده می شود. این گروه معمولا شامل ورقهای که از نظر انعطاف نرم تر هستند که در چند گروه   DD۱۱و DD۱۲و DD۱۳و همچنین STW۲۲و STW ۲۴  قرار می گیرند. برخی دیگر در گروه گرم (سیاه) که دارای سختی و زیاد و انعطاف کمتر هستند برای تولید لوله های تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT۱-SPHT۲-SPHT۳-SPHT۴ و نیز ورق های A۲۸۵ با گرید GR سی (C) با ۹۰ A۵۹۶ با گرید GR ۵۵ تا ۹۰ نیز برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشار قوی کاربرد دارند.

ابعاد فیزیکی ورق گرم

ورق سیاه به دو شکل  رول و شیت (تا ضخامت ۱۵ میل ) در دو شکل رول و یا شیت به بازار عرضه میشود و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام موجود است  هر دوی این اشکال ورق قابل برش به سایز های مختلف می باشد.

ورق روغنی (ورق سرد)

نوع دیگر از ورق فولادی -ورق سرد که به آن ورق روغنی هم گوئیم  که از تکنولوژی نورد سرد برای تولید انها استفاده می شود. علت نامگذاری ورق های سرد به اسم ورق روغنی، اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق است.

شکل ظاهری

در این فرآیند ساخت ورق روغنی ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ورقهای با ضخامت های پایین تر تبدیل می شوند. در این فرآیند به خاطر استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورق های نورد شده بسیار عالی می باشد. در نتیجه از ورق های روغنی بیشتر در کاربردهایی که ورق ظاهر جسم را تشکیل می دهداستفاده می شود. ورق سرد بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم می شود.

ورق های معمولی (مانند ST۱۲)، ورق های نیمه کشش (مانند ST۱۳) و ورق های فوق کشش (مانند ST۱۴) نمونه هایی از انواع ورق روغنی هستند. استاندارد ضخامت ورق روغنی بین ۳ دهم میلی متر الی ۳ میلی متر می باشد و  دارای دو عرض استاندارد ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی مترمی باشند. شرکتهای فولاد مبارکه اصفهان، هفت الماس و شرکت فولاد غرب عمده تولید کنندگان ورق سرد (ورق روغنی) هستند و از بین ورق های وارداتی ورق روغنی روس و قزاق در بازار ایران پر مصرف و پر کاربرد هستند.

کاربرد ورق روغنی

ورق نورد سرد (ورق روغنی ) پایه تولید ورق گالوانیزه (ورق سفید) می باشد. و ورق گالوانیزه رنگی خود نیز از ورق گالوانیزه ساخته می شود در نتیجه پایه و اساس ورق رنگی، ورق روغنی(ورق سرد ) می باشد.

وزن ورق روغنی

ورق های روغنی یا همان نورد سرد دارای وزن استاندارد ویژه هستند که با آهن معمولی تقریبا یکسان می باشد.

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه از ورق سرد (ورق روغنی) تولید می شود نیز نوعی دیگر از ورق فولادی می باشد که برای تولید ورق گالوانیزه طی یک پروسه طولانی  برای مقاوم شدن د ر برابر زنگ زدگی در تمام سطح ورق روغنی مقدار چندین میکرون فلز روی را می نشانند به عبارتی در ورق گالوانیزه، بین آهن و روی، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار می‌رود. در ورق گالوانیزه حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، زنگ نخواهد زد.

بهترین قیمت های آهن و فولاد در سرتاسر ایران را اینجا می توانید ببینید
احسان متال  بازار آینده آهن و فولاد

کوتینگ ورق گالوانیزه چیست؟

کوتینگ (به انگلیسی : Coatting )  به میزان پوشش روی در دو سطح ورق که واحد آن gr/m2 میباشد گوئیم . هر چقدر مقدار فلز روی (zn)روی سطح  بیشتر باشد اصطلاحاً کوتینگ ورق بالاتر می رود. از آنجایی که ورق های گالوانیزه که کوتینگ بالاتر دارند دارای  کیفیت بهتری می باشند، در بازار به عنوان جنس مرغوبتر خرید و فروش می شوند. ورق های چینی کوتینگ بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ و ورق های ژاپنی و هندی و کره ای و غیره تا ۱۸۰ کوتینگ نیز موجود می باشند.

خصوصیات ورق گالوانیزه

 • عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰
 • کوتینگ : ۱۰۰ – ۱۲۰ – ۱۸۰ – ۲۲۰ – ۲۷۵
 • قطر داخلی کویل : ۵۷۰ الی ۶۲۰
 • ضخامت : ۰٫۱۸ – ۰٫۴۰ – ۰٫۹۰ – ۲ – ۶
 • انواع: کرم دار ( به انگلیسی : Chromated ) و بدون روغن ( به انگلیسی : Unoiled )
 • وزن کویل : ۳٫۵ الی ۱۲ تن

گل در ورق گالوانیزه چیست؟(Spangle)

وجود گل ( به انگلیسی : Spangle ) به علت وجود ناخالصی در فل  روی هنگام کریستال شدن روی مذاب بر روی ورق سرد ( ورق روغنی ) ایجاد می شود . به علت مسائل زیست محیطی در آینده همه ی کالاهای گالوانیزه بدون گل تولید خواهند شد.
کلا سه نوع گل در زمان تولید ایجاد می شود  که عبارتند از :

مدل بی گل ( به انگلیسی: Zero Spangle )

مدل گل ریز ( به انگلیسی: Minimum Spangle )

مدل گل دار ( به انگلیسی:RegularSpangle ).

کاربرد ورق گالوانیزه

از ورق گالوانیزه درصنعت اتومبیل، حمل و نقل، صنعت کشاورزی، کاغذ و لوله، بیلبوردهای تبلیغاتی، کانال کولر، ساختن لوازمی مثل لوله بخاری، کابینت آشپزخانه، لوله‌های آب و هر جا که احتمال خوردگی آهن و خسارت وجود دارد، استفاده می‌شود

با فرم دادن ورق گالوانیزه به صورت ورق کرکره ای در  ساخت سقف شیروانی منازل  و مواردی به این صورت استفاده می شود.

ورق رنگی نیز با پاشیدن رنگ روی ورق های گالوانیزه تولید می شود

ابعاد فیزیکی ورق گالوانیزه:

ورق گالوانیزه به دو صورت کلی رول فرم و فابریک در کارخانه تولید می شود

ورق های رول فرم گالوانیزه با ضخامت های ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر و با دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شوند.

ورق های فابریک گالوانیزه هم به دو صورت فابریک ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر و فابریک ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر تولید می شوند.

وزن عمومی رول ها به تناسب عرض رول یا ضخامت و کارخانه تولید کننده بین ۵ تا ۷ تن می باشد.

 • ۱۰ مورد از مزایای استفاده از ورق گالوانیزه:
  • هزینه کمتر: عملیات گالوانیزینگ، در مقایسه با سایر روشهای معمول جلوگیری از زنگ زدگی، هزینه کمتری دارد.
  • اعتبار: استانداردهای مختلف در خصوص گالوانیزینگ ورقهای فلزی، در زمینه ایجاد پوششهای نازک موجود می باشد و این براین مبناست که  طول عمر و نحوه عملکرد لایه روی‏، موجب اعتماد مصرف کننده قرار میگیرد.
  • طول عمر زیاد: طول عمر ورق گالوانیزه در محیط های رطوبتی و مستعد زنگ زدگی، در حدود
  • ۲۰ تا ۳۰ سال می باشد.
  • محافظت در برابر صدمات محیطی به صورت اتوماتیک: پوششهای گالوانیزه به دلیل آنکه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل می کنند،در نتیجه مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت می نمایند.
  • صرفه جویی در زمان: در صورت استفاده از ورق گالوانیزه، نیاز به صرف زمان برای آماده سازی سطح، رنگ کردن و یا بازرسی نیست.
  • محافظت کامل گالوانیزه: استفاده از گالوانیزه وابسته به شرایط آب و هوائی خاصی نیست.
  • دوام پوشش: پوشش گالوانیزه به دلیل داشتن یک ساختار متالورژیکی خاص، دارای مقاومت مناسب در برابر صدمات مکانیکی، سایش و خوردگی می باشد.
  • هزینه کمتر برای تعمیرات و نگهداری: حتی اگر عملیات گالوانیزینگ درشرایطی در مقایسه با سایر روشهای جلوگیری از خوردگی، هزینه بیشتری داشت، باز هم اجرای آن به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏ در آینده، همچنان توصیه می شود.
  • محافظت کامل: پوشش ایجاد شده روی ورق گالوانیزه با پر کردن کلیه نقاط و سطوح فولاد را اعم از گوشه ها، جاهای کوچک و فرورفتگی ها از خوردگی آنها جلوگیری کند. به طوری که در این زمینه هیچ پوششی بهتر از پوشش گالوانیزه عمل نخواهدن مود.
  • بازرسی آسان: پوشش گالوانیزه  به راحتی و بدون نیاز با هیچ آزمایش مخربی و تنها از طریق چشم قابل کنترل و بازرسی است (در شرایط خاص که نیاز به ارائه تضمین برای کنترل کیفیت است، نیاز به آزمایشهای تخصصی بیشتر می باشد)

ورق رنگی

ورق رنگی  از رنگ پاشی ورق گالوانیزه در کوره های خاص تولید می شود. در ورق رنگی روی ورق در دو فرایند به ضخامت ۲۰ الی ۲۵ میکرون،و قسمت پشت ورق در یک فرایند  تک مرحله ای به ضخامت ۷الی ۱۵ میکرون پوشش رنگ به صورت کوره ای افزوده می شود. رنگ الکترو استاتیک ورق گالوانیزه را در مقابل خوردگی بیش از قبل مقاوم تر کرده وهمچنین آن را برای استفاده در ميحط های بسیار خورنده، اسیدی و قلیایی و با رطوبت بالا مناسب تر می گرداند. و نیز  برای برخی مصارف، ظاهر زيبایی به آن مي بخشد.

کاربرد ورق رنگی

 • صنايع ساختماني : سقف و بدنه انبارها و كارگاهها ، نماي داخلي، سقف كاذب ، نمای خارجي ساختمانها .
 • لوازم خانگي : بدنة خارجي يخچال ، آبگرمكن ، ماشين لباس شويي، اجاق گاز ، و …
 • صنايع فلزي : كابينت، پارتيشن، تجهيزات اداري،بدنه کامپيوتر و …
 • صنعت حمل ونقل : ساخت كانتينر ، سردخانه ها و كاروانهاي ثابت و متحرك و ….

رئال ورق رنگی چیست؟

ورق رنگی در رنگ های متنوعی تولید شده که دارای استاندارد جهانی هستند. این استاندارد به نام رئال رنگ شناخته می شود.ورق رنگی تقریبا در ۱۶ رئال عرضه می شودکه عبارتند از:

   • سفید یخچالی – رئال ۹۰۱۶
   • کرم – رئال ۹۰۱۰
   • آبی نیسانی – رئال ۵۰۱۵
   • آبی کاربنی – رئال ۵۰۱۸
   • بنفش – رئال ۴۰۰۵
   • قرمز – رئال ۳۰۰۰
   • قرمز گوجه ای – رئال ۳۰۲۰
   • نارنجی – رئال ۲۰۰۴و رئال ۲۰۰۳
   • زرد – رئال ۱۰۲۳
   • زرد لیمویی – رئال ۱۰۲۸
   • سبز تیره – رئال ۶۰ ۱۸
   • سبز چمنی – رئال ۶۰۲۴
   • قهوه ای رنگ سفال – رئال ۸۰۰۴
   • قهوه ای سوخته– رئال ۸۰۱۸
   • صورتی – رئال ۴۰۰۳

ابعاد ورق رنگی

ورق رنگی فقط به صورت رول تولید می شود و استاندارد این رول ها دارای عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر می باشد بایستی که ابعاد را بر پایه این مشخصات درخواست داد.

ورق اسید شویی

اسیدشویی فرآیندی که طی آن چربی های روی ورق سیاه ، توسط نورد گرم به ضخامت دلخواه رسیده است .با استفاده از اسید کلریدریک از ورق زدوده می شوند . در نتیجه  ذغال‌های سطحی ورق و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته شده و ورق سیاه از نظر ظاهری براق تر می شود ،و به ورق روغنی از نظر ظاهری کمی نزدیک می شود.

کاربردهای ورق اسیدشویی

کاربرد ورق اسیدشویی کیفیت GRB و X۴۲وx۴۶و x۵۲ psl ۲ در لوله های نفت و گاز می باشد.

همچنین برای کشتی سازی ورق‌های با کیفیت GR.A و NVA بکار می رود. گاهی از این ورق ها برای ساخت رینگ و شاسی اتومبیل استفاده می شود.که دارای خاصیت ضد سایش و سخت هستند که از کیفیت SAPH ۳۷۰-SAPH ۳۱۰ تاSAPH۴۴۰ را شامل می شوند همچنین کیفیت QSTE۳۸۰نیز ضد سایش و سخت می‌باشد.

کاربرد ورق اسید شویی 

  • مصارف ساختمانی: تولید لوله و پروفیل و غیره
  • اتومبیل سازی: قسمتهای ساختمانی و چرخ اتومبیل قطعات خودرو و اجزاء داخلی آن (رینگ و شاسی)
  • فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز
  • تولید مخازن گاز ،مایع و مخازن تحت فشار
  • صنایع لوله سازی تولید انواع لوله های انتقال آب، نفت و گاز
  • فرم دهی مجدد جهت محصولات گالوانیزه

ابعاد ورق اسید شویی:

ورق های اسیدشویی از ضخامت ۱٫۵ میلی متر تا ۶ میلی متر تولید می شود. ورق اسیدشویی معمولا به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند. رول ها معمولاً در دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر تولید می شود.

:ورق های اسیدشویی فابریک  دارای ابعاد زیر هستند:

 • ورق اسیدشویی شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 • ورق اسیدشویی شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

وزن ورق اسید شویی

وزن ورق اسیدشویی مانند ورق سیاه و طبق جدول زیر می باشد:

ردیف طول(mm) عرض (mm) ضخامت(mm) وزن(kg)
1 2000 1000 1/5 24
2 2000 1000 2 32
3 2000 1000 3 48
4 2000 1000 4 64
5 2000 1000 5 80
6 2000 1000 6 96

نمایش 1 تا 6 از مجموع 6 مورد

علت اسیدشویی ورق سیاه چیست؟

ورق گرم را به ۲ دلیل اسید شویی می کنند:

 • بهبود کیفیت سطح ورق که بدلیل جدا شدن و تمیز شدن لایه های اکسیدی از روی سطح ورق سیاه است. در عمل اسید شویی ورق از سطح مرغوب تر وشکل ظاهری بهتری برخوردار شده. این هدف اصلی برای آن دسته از ورق هایی است که پس از اسیدشویی مستقیم وارد بازار مصرف می شوند.
 • هزمانی که ورق سیاه فرایند نورد سرد صورت بپذیرد . معمولاً پوسته های اکسیدی روی سطح ورق سخت و ضد سایش شده.و  اگر ورق ها بدون اسیدشویی و اکسید زدایی نورد سرد شوند، موجب خراب شدن سطح صیقلی غلتک های نورد سردمی شوند آنها از تلرانس خارج شوند و روی هم رفته فرآیند نورد سرد با مشکل روبرو می شود. اگر اتصال و یا چسبندگی پوسته های اکسیدی به سطح ورق سست و ضعیف باشد باعث دشواری دو چندان می گردد،.در نتیجه  می بایست سطح ورق، پیش از فرایند نورد سرد، حتماً تمیز و تهی از اکسیدگردد .

چرا برای اسیدشویی از اسید کلریدریک استفاده می شود؟

مقایسه اسید کلریدیک با اسید سولفوریک در اسیدشویی

در گذشته از اسیدسولفوریک به عنوان ماده اصلی اسیدشویی استفاده می شد. اما امروزه بیشتر تولید کنندگان فولاد برای فرایند اسیدشویی اسید کلریدریک بکار می برند .قیمت اسید کلریدریک بسیار کمتر از اسید سولفوریک می باشد. در نتیجه مهمترین و اولین دلیل جنبه اقتصادی کار است.

حال به صورت کلی مزایای استفاده از اسید کلریدیک عبارت است از:

 • بازده در شرایط غلظت و دمای یکسان، نرخ اسیدشویی با اسید کلریدریک ۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی با اسیدسولفوریک است.
 • اسید کلریدریک اکسید بیشتری را در خود حل می کند، در نتیجه سطح را تمیزتر می کند.
 • استفاده از اسید کلریدریک سبب می شود که در تانک های اسیدشویی از اسید کمتری استفاده شود.
 • حمله و کارایی اسید کلریدریک به خود فولاد بعنوان فلز پایه، کمتر خواهد بود در نتیجه از هدر رفتن فلز جلوگیری می شود.
 • دمای کاری برای اسید کلریدریک کمتر از اسید سولفوریک است. دمای بهینه کاری برای اسید کلریدریک ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد است، حال آنکه این دما برای اسید سولفوریک ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه سانتیگراد می باشد.

بزرگترین عیب اسیدکلریدریک نسبت به اسید سولفوریک، خاصیت فرار بودن بیشتر آن است. بنابراین تانک های اسیدشویی در بردارنده اسید کلریدریک، می بایست ایزوله باشند تا از گریز اسید جلوگیری شود. عملیات اسیدشویی پیوسته، معمولا بوسیله ۳ تا ۵ تانک با غلظت های متفاوت انجام می پذیرد. طول تانک ها نزدیک به ۲ تا ۲٫۵ متر است و پشت سر هم قرار می گیرند.

ورق قلع اندود

ماده اصلی ورق قلع اندود از ورق نورد گرم یا همان ورق سیاه می باشد. درابتدا ضخامت ورق گرم را با استفاده از نورد سرد به ضخامت مورد نیاز تبدیل می کنند.سپس ورق رول شده را با قلع یا کروم در فرآیندی الکترولیتی، پوشش دهی می کنند و همچنین برای کاربرد های خاص می توان از روکش دهی پلیمری برای محافظت بیشتر فلز استفاده کرد.

کاربرد ورق قلع اندود

از ورق قلع اندود بیشتر برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می کنند. بیشترین استفاده از ورق‌های قلع‌اندود تولید قوطی‌های کنسرو می‌باشد. در گذشته این ورق‌ها برای گلدان، سینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

به صورت کلی از ورق قلع اندود در:

 • قطعات خودروسازی : فیلترهای روغن، واشرهای درزبند سرسیلندر و قطعات الکتریکی ماشین آلات.
 • درساختمانسازی : فاصله نگهدارها برای شیشه اندازی دوجداره، نردههای سقف کاذب، بازتابنده های نور، پره های رادیاتور، شیرهای تقویت شده، در پوشش بام و پوشش نمای صنعتی و تجاری، لوازم جانبی ساختمان و …
 • لوازم منزل : قالب های کیک، قطعات سازنده کپسول گاز، کنسرو سازی، اسپری‌ها و ساخت بطری‌های مواد نوشیدنی، سر بطری، بسته بندی مواد غذایی.
 • در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی: باتریها، و قطعات الکتریکی، و …
 • برای ساخت فیلم‌های عکاسی: به عنوان یک ماده محافظتی برای کابل‌های فیبر نوری به کار برده می‌شود.

ورق فولادی تین پلیت

نوع دیگری از ورق فولادی ورق تین پلیت نوعی از ورق قلع اندود می باشد که دارای ضخامت ۰.۱۶ میلی‌متر تا ۰.۴۵ میلی‌متر بوده و از این ورق بیشتر جهت قوطی‌های چای، کنسرو، مواد غذایی و روغن‌های نباتی استفاده می‌شود که به دلیل مصون سازی مواد غذایی یک لایه قلع روی ورق سرد (روغنی)ST۱۲ پوشیده شده است.

در حلبی هایی که در قوطی سازی استفاده می شود عمل معکوس گالوانیزه انجام می‌شود. در تین پلیت ، بر روی آهن ، پوشش قلع بکار می رود. چون ماهیت فلز آهن فعال تر از قلع است و از طرفی پتانسیل احیاء قلع از آهن بیشتر است، به عنوان کاتد در حلبی به کار می‌رود و آهن آند می‌شود. البته در صورتی که پوشش قلع بشکند، خوردگی آهن در زیر این پوشش پیش می‌رود.

بعضی مواقع دو طرف ورق تین پلیت قلع یکسان ندارد به طوری که یک طرف اندازه ی ۲.۸ و طرف دیگر ۵.۶ دارای پوشش قلع هستن که طرفی که دارای قلع بیشتر جهت استفاده در داخل ظرف و طرف قلع کمتر دارد در جهت بیرون ظرف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق تین پلیت از نظر سختی و نرمی به ۳ گروه شامل تمپر ۲ که نرم , تمپر ۳ که معمولی , تمپر ۴ که سخت بوده تقسیم می‌شود.

ورق کرکره

ورق کرکره به شکل طرح دار شده ی ورق گالوانیزه و یا ورق رنگی گفته می شود. از نظر طول و عرض، ضخامت و وزن ورق گالوانیزه و ورق رنگی هیچ تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند و تنها در قیمت با یکدیگر متفاوت اند که به شکل واضح ورق رنگی از ورق گالوانیزه گران تر است.

کاربرد ورق کرکره

از ورق کرکره برای پوشش سقف شیروانی ها به صورت های مختلفی استفاده می شود که می توان آن ها را به دو دسته پوشش‌های فلزی و پوشش‌های غیر فلزی تقسیم نمود. پوشش‌های غیر فلزی شامل محصولات گوناگونی نظیر ایرانیت، آردواز، سفال، دکرا، شینگن، آندولین، آندو ویلا و غیره می باشند. اما پوشش فلزی شامل ورق کرکره در طرح‌های متنوع است، که به دلیل کاربرد سقف شیروانی ( که تماس دایمی با باران و برف است) باید ورق استفاده شده دارای پوشش ضد زنگ گالوانیزه باشد، تا مانع خوردگی و زنگ‌زدگی آن شود. در ابتدا فقط از ورق گالوانیزه برای استفاده در سقف شیروانی استفاده می شد، که با بهره گیری از تکنولوژی های جدید ورق رنگی نیز به بازار عرضه شد و امروزه ورق رنگی در رنگ‌های متنوعی تولید می‌گردد.

ابعاد ورق کرکره

.ورق کرکره رنگی در دو عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر و از آنجایی که به صورت رول بسته بندی شده و در رول محدودیت طول وجود ندارد با طول دلخواه قابل تولید و عرضه است.

ضخامت ورق رنگی و ورق گالوانیزه مورد استفاده در ورق کرکره معمولا ۵۰ صدم میل می باشد ولی به صورت کلی از ورق رنگی ضخامت ۱۸ صدم میل تا ورق رنگی ۷۰ صدم میل را می توان برای ورق کرکره استفاده کرد.

ورق کرکره از نظر طرح وحالت فیزیکی به ۳ دسته زیر دسته بندی می شوند:

 • ورق کرکره سینوسی: ابتدایی‌ترین طرح ورق‌های موج دار که از زمان‌های دور تولید و به بازار عرضه می‌شود.
 • ورق کرکره ذوزنقه ای: ورق موج دار با مقطع ذوزنقه
 • ورق کرکره شادولاین: از نظر ظاهری شبیه به طرح ذوزنقه می باشد ولی دارای تنوع شکل بیشتری است.
 • ورق کرکره طرح سفال: ورق کرکره طرح سفال از جدیدترین ورق‌های موج دار است که برای ایجاد نمای سفال سقف شیروانی ها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای مزایای زیادی نسبت به سفال است.

قیمت ورق پانچ را لز ما بخواهید

دختری در قطار

نظرات (3)

Ellsnople

سلااااااام
قیمت ورق پانچ ،قیمت مش ،قیمت فنس و توری لطفا

Ellsnople

سلااااااام قیمت ورق پانچ رو می خواممممممممم

StevJulp

سلام قیمت ورق استیل 310 رو با ورق پانچ 1متر در 2 متر رو می فرمائید

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها