هوشمند سازی بنا BMS

هوشمند-سازی ساختمان bms

هوشمند سازی بنا BMS

BMS چیست؟

“BMS” یا Building management system ا مدیریت هوشمند ساختمان به مجموعه سخت افزارها و نرم افزارهائی  گوئیم  که به منظور مانيتورینگ و کنترل یکپارچه قسمتهای مهم و حياتی درساختمان نصب ميشوند.

وظيفه این مجموعه، چکاپ مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرامين  مختلف به آنها ،به نحویست که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و درشرایط بهينه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصيص منابع انرژی فقط به فضاهای در حين بهره برداری باشد.

BMS میيتواند در برگيرنده تمام سرویس های الکتریکی , مکانيکی , و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، نيروگاه برق اضطراری، کنترل روشنایی، پله برقی،  دوربين مدار بسته، آسانسور،  اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند.

از BMS در اکثر ساختمانها برای کنترل تأسيسات گرمایش و سرمایش، روشنایی و کنترل تردد بهره برداری می شود. اما این سيستمها با استفاده از پروتکلهای استاندارد و معماری مبتنی بر استانداردهای شناخته شده، امکان لينک شدن با کليه سيستمهای شمرده شده در بالا و شکل دهی یک مدل کنترل مجتمع برای همه اجزاء قابل کنترل در ساختمان را ایجاد می نماید. اجرای چنين سيستم جامعی در یک ساختمان واقعاً آن را به یک سازه امن و هوشمند مبدل می  کند .

 به کارگيری BMS در بهترین حالت باعث کاهش ٣٠ درصدی در مصرف انرژی ساختمانها می شود. اما استفاده از سيستمهای یکپارچه نسبت به سيستمهای مجزا ١٥ درصد قابليت بالاتر ایجاد می کند.

استراتژي هاي مناسب سيستم BMS در کاهش مصرف انرژي:

 روشهاي به کار گرفته شده توسط طراحان BMS عبارتند از :

  • خاموش و روشن کردن تجهيزات بر اساس جداول زمانبندي کارکرد انها
  • بهره برداري از مينيمم ظرفيت مجاز در بهره برداري از تجهيزات (Resets)
  • مانيتورينگ وضعيت تجهيزات توسط اپراتورهاي آموزش ديده و بهره برداري از داده ها در رفع مشکلات تجهيزات و بررسي عمکلرد موثر آنها
  • Lock out يا بهره برداري از تجهيزات در صورت نياز و ضرورت
  • محدود کردن تقاضا يا Demand Limiting که موجب قطع برق تجهيزات در صورت بارگذاري بيش از اندازه و حد  تعيين شده، خواهد شد

پروتکلهای هوشمند سازی بنا

طراحان و سازندگان متعددی در دنيا در زمينه توليد سخت افزار و نرم افزار های BMS فعال می باشند

بعضی از انها پروتکل های خاص خود را معرفی و بر اساس ان محصولات خود را می سازند و روانه بازار می نمایند. شرکت ها و متخصصانی که اقدام به طراحی پروژ ههای هوشمند سازی براساس این گونه محصولات می می نمایند، باید با استفاده از سخت افزارها و نرم افزارهای عرضه شده شرکت های یاد شده خواهند بود.در نتیجه  مدیران پروژه های هوشمند سازی باید در انتخاب سازندگان به نحوی که در دراز مدت مجبور به رعایت انحصار استفاده از محصولات شرکتی خاص نباشند، دقت کافی نمایند.

به منظور شکستن  قفل انحصار و تامين آزادی عمل برای مدیران پروژ ههای هوشمندسازی، رویکرد متفاوتی توسط عده ای دیگر از سازندگان که بخش بزرگتری از بازار را به خود اختصاص داده اند، اتخاذ شده است که به سيستمهای با پروتکل باز (open protocol systems) مشهور هستند.

پروتکل های باز آزادی عمل کافی را برای سازندگان در راستای ساخت یک دستگاه منفرد و مجزا گرفته تا راهکارهای جامع و فراگير تمام نياز های هوشمندسازی به ارمغان می اید. قابليت دیگر پروتکل های باز، امکان برقراری ارتباط هر جزء از سيستم با دیگر اجزا بدون نياز به واسط سخت افزاری و نرم افزاری است. به طور کلی برای انجام یک پروژه بزرگ هوشمندسازی بر مبنای پروتکل باز، می توان از چندین سازنده بدون نگرانی ناسازگاری اجزا خریداری کرد. 

در اتوماسيون ساختمان ساختار کلی سيستم و چگونگی طراحی آن نحوه کارکرد و قابليت های سيستم را مشخص می کند .هرقدر که سيستم از ساختار قویتری برخوردار باشد . طبيعتا قدرت مانور بالاتری دارد . در نتیجه ساختاری با قابليت انعطاف زیادی نیاز می باشد  تا بتواند طيف وسيعی را پوشش دهد بدون اینکه با توجه پيچيدگی سيستم و یا هزینه تجهيزات آن مشکل ساز گردد.

در ساختار باز برای مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان است . این ساختار در سيستم های اتوماسيون ساختمان یکی از جدیدترین دیدگاههایی بوده و با توجه به نسل جدید سيستم های کنترل و ميکرو پردازشگرها از یکسری اطلاعاتی Ethernet که در تمامی ساختمان پیاده و راه اندازی شده، بهره گرفته می شود بطوزی که هم از جهت هزینه و هم از جهت سهولت ارتباط بين اجزای سيستم قابل توجه هستند. در این ساختار تمامی ارتباط ها از طریق Ethernet برقرارشده و ارتباط با پروتکل های دیگر در زیر شاخه های این سيستم مطرح هستند .  اگر بخشی از تجهيزات با پروتکل های مطرح دیگری کار می کنند به راحتی می توانند به این سيستم متصل شوند . پروتکل های مطرح در اتوماسيون ساختمان مثل EIB ، BACnet ، LON ، M-Bus و سایر پروتکلهای از این دست قابل دسترسی اند و دستگاههایی که با این پروتکل ها اطلاعات رد و بدل می کنند به راحتی به سيستم اضافه می شوند .

در این ساختار ،ارتباط بين کنترلرها و نمایشگرها به راحتی بر روی Ethernet برقرار می گردد و با سرعت قابل توجهی می توان حجم اطلاعات زیادی را جابجا می نماید .

 چون ساختار ارتباطی تمامی سيستم بر اساس Ethernet است امکان برقراریارتباط از فاصله دورموجود است و دیگر نيازی به مراجعه فيزیکی به نقطه نصب سيستم جهت عيب یابی و یا تغيير در سيستم نیست .

از جهت نرم افزاری نيز سيستم ، امکانات عيب یاب قوی دارد که به راحتی می توان مقادیر لحظه ای تمامی متغيرها را نمایش و یا فرامين را به صورت دستی اعمال نمود.

این ساختار با بهره گيری از Ethernet نه تنها پروتکلهای دیگر مطرح در اتوماسيون ساختمان را نفی نمی کند بلکه  یک مسیر اصلی ارتباط بين دستگاههای مختلف با پروتکل های متفاوت را برقرار می کند وعلاوه بر آن امکانات IT را به کل سيستم می دهد تا طراحی ، نگهداری و راهبری سيستم ساده تر انجام گردد و نيازهای کاربران را به بهترین نحوه پوشش دهد .

 

 

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها